تحصیل در جمهوری چک
تحصیل در جمهوری چک
آوریل 10, 2019
اخذ اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج
اخذ اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج
آوریل 10, 2019
نمایش همه

کار در جمهوری چک

کار در جمهوری چک

کار در چک

چک، کشوری در اروپای مرکزی است که از غرب با کشور آلمان، از جنوب با اتریش، از شرق با اسلواکی و از شمال شرقی با لهستان هم مرز است. کار در چک جزء موضوعاتی است که شاید کمتر بدان پرداخته شده و ابهامات و سوالات زیادی برای افرادی که خواهان کار در این کشور هستند وجود دارد لذا در این مقاله می خواهیم بیشتر با  شرایط زندگی در این کشور و همچنین کار در کشور چک آشنا شویم.

در ابتدا توضیحات مختصری برای آشنایی بیشتر با این کشور اروپایی در رابطه با فرهنگ و رسوم آن ارائه

می دهیم، سپس به مقوله کار در کشور چک میپردازیم. در ادامه این مقاله ما را همراهی بفرمایید

جمهوری چک

جمهوری چک با مساحتی نزدیک به ۷۹ کیلومتر مربع جمعیتی در حدود ۱۱ میلیون نفر را در خود جای داده است و پایتخت آن، شهر پراگ، با ۱٫۵ میلیون نفر، پر جمعیت ترین شهر این کشور است.

چک ازجمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سازمان ناتو و سازمان ملل متحد است. برای بسیاری از کسانی که قصد کار در یک کشور خارجی را دارند، کار درچک ممکن است جزء مطرح ترین گزینه ها برای اشتغال نباشد. با این حال کشور چک، جواهر پنهان در قبل اروپاست و مقصد مورد علاقه اشخاصی است که آن را می شناسند.گردشگران و افراد بسیاری از سراسر جهان برای گردش، کار و یا بازدید اقوام به این کشور اعجاب انگیز سفر می کنند. در حدود نیم میلیون نفر تبعه خارجی در جمهوری چک زندگی می کنند و تعداد زیادی از مکان های تفریحی این کشور به شهروندانی غیر از مردم این کشور خدمات ارائه می دهند. این کشور زادگاه بسیاری از کمپانی ها وشرکت های معروف بین المللی مانند دلوتی، اکسون موبایل و زارا است.

کار در چک

متوسط زمان کار به طور کلی ۴۰ ساعت در هفته است. کار در جمهوری چک نیز به همین صورت است با این تفاوت که میزان تعطیلات در کشورهای دیگر معمولا ۲۰ روز در سال است ولی در چک ۱۱ روز بیشتر از دیگر کشورهاست. برای کار درچک، طبق قانون کار این کشور همانند کار در آلمان، باید الزاما یک مجوز کار که نشان دهنده توانایی شما برای کار در این کشور است را ارائه دهید مگر اینکه آن فرد از این قضیه معاف باشد. خوشبختانه اکثر اتباع خارجی که از کشورهای اروپایی به چک می آیند قبل از شروع به کار در این کشور با موانع اداری و بروکراتیک مواجه نخواهند شد چرا که فرآیند های مرتبط با آن شغل توسط کارفرما انجام می شود. گروه بزرگی از افرادی که برای کار در کشور چک نیاز به مجوز کار ندارند شامل:

  • شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، لیختنشتاین، و ایسلند و یا عضو خانواده ای از این کشورها باشد
  • خارجیانی که مجوز اقامت دائم در جمهوری چک را دارند.
  • پناهندگان
  • دانش آموزانی که مشغول تحصیل تمام وقت در چک هستند
  • افرادی که تحصیلات دبیرستانی یا دانشگاهی را در چک گذرانده و به اتمام رسانده اند

مجوز کار در جمهوری چک

گروه بسیاری از افرادی که به جمهوری چک وارد می شوند برای شروع به کار سریع، دستشان باز است، تنها کارفرمایان آنها بایستی کارت مربوط به اطلاعات فرد را برای اداره کار ارسال نماید. با این حال برای افرادی که از اتباع کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا هستند و یا عضو هیچ کدام از موارد یاد شده در بالا نیستند و قصد کار در چک را دارند چنین امکانی وجود ندارد و در چنین مواردی، داشتن مجوز کار و یا اجازه اقامت بلند مدت همراه با ویزای صادره برای اهداف کاری لازم است. اگر برای پذیرفته شدن در یک شغل، سطح معینی از مدرک تحصیلی نیاز باشد، آن فرد بایستی آن گواهی را ارائه دهد. این مدرک یا گواهی باید در این کشور تایید شود و این بدین معناست که مدارک فرد باید توسط وزارت آموزش و پرورش چک تایید شود.

چطور میتوان مجوز کار در  چک را بدست آورد؟

مرجع رسمی برای ارائه درخواست مجوز کار، اداره کار جمهوری چک است که در تمام شهرهای این کشور دارای شعبه است. برای نمونه دفتر اصلی آن در پراگ به آدرس  Roháčova 133/13 موجود است. مفاد این درخواست حاوی کارفرمای بالقوه، موقعیت شغلی، مکان شغل مورد نظر، و مدت زمانی است که برای آن شغل نیاز است. خبر بد این است که شهروندان چک در دسترسی به کارهایی که مستقیما توسط اداره کار آنجا تبلیغ می شود دارای اولویت نسبت به اتباع خارجی است این بدین معناست که این موقعیت کاری باید حداقل به مدت ۳۰ روز در چک منتشر شود و در صورتی که هیچ شهروندی از چک متقاضی این شغل نباشد، تنها در این صورت است که اشخاص خارجی برای مجوز کار در چنین موقعیتی درخواست دهد. این قاعده و قانون برای شغل هایی که در اداره کار چک تبلیغ نمی شود اعمال نمی شود.

قوانین مجوز کار در چک

بعد از اینکه برای مجوز کار درخواست خود را ارائه کردید باید هزینه های این درخواست را به مبلغ ۵۰۰ کرون پرداخت نمایید. این مجوز اقامت را نمیتوان به شخص دیگری واگذار نمود. این مجوز اقامت فقط برای یک دوره زمانی خاص (به مدت ۲ سال) صادر میشود اما قابل تمدید است و فقط برای کارفرمای خاص معتبر است. با توجه به شرایط سختگیرانه اداری، روند اخذ مجوز کار می تواند ۴ ماه به طول انجامد. وب سایت وزارت کار و امور اجتماعی چک جزئیات دستورالعمل در مورد چگونگی تکمیل و ارسال درخواست برای مجوز کار را ارائه میدهد. این یک روند معمول است که مجوز کار با یک کارت اقامت به اصطلاح دوگانه ترکیب شده است. علاوه بر این، گزینه ای برای مجوز اقامت شناخته شده در اتحادیه اروپا وجود دارد که اصطلاحا به آن کارت آبی اروپا میگویند و معمولا به متخصصان با مهارت بالا (نیاز به داشتن تحصیلات دانشگاهی) و درآمد بالا (حداقل ۱٫۵ برابر میانگین درآمد در چک) اعطا میشود.

هم اکنون شرایط برای اخذ اقامت و ویزای جمهوری چک به چه صورت است؟

برای مهاجرت به جمهوری چک راه های دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید با مشاورین موسسه مهاجرتی رحمانی تماس حاصل فرمائید.

اطلاعات تماس موسسه مهاجرتی رحمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاهده پروژه ها و تصاویر جهت خرید ملک در ترکیه و اروپا وارد صفحه و لینک زیر شوید.

خرید ملک در اروپا و ترکیه